V rámci mého rozhodnutí se na tu basu konečně naučit samozřejmě studuju nový písničky. Naposledy mě zaujala Brandi od Looking Glass (ovšem v RHCP tuningu), tak si jí tu už druhý den ve volných chvílích brnkám. Protože je to píseň poměrně primitivní, rozhodl jsem se, že přijdu na kloub těm vyhrávkám. Tytrubka.jdi mi v tom byl samozřejmě vydatnou pomocí, a tam jsem opět narazil na podle mě nejvtipnější fenomén jůtubismu posledních let.


Bedroom players.

Ze začátku mě to šokovalo, nechápal jsem, proč si lidi kupujou ten neskutečnej (a neskutečně drahej) gear jenom na hraní doma. Dneska už tomu rozumím, odpověď je jednoduchá, ale přesto mi vždycky obrázek Dual Rectifieru s 412 bednou za postelí spolehlivě vyvolá úsměv na tváři. Samozřejmě, byl jsem svědkem mnoha plamenných diskuzí, kde si jedni fanaticky obhajovali svou volnost koupit si co chtějí a dělat si s tím, co uznají za vhodné, a mozky druhých prostě odmítaly připustit pouhou možnost, že si někdo koupí Superlead jako dekoraci do ložnice. Ač samozřejmě neberu nikomu právo kupovat si co chce, jeden argument mne ale spolehlivě rozesměje.

Kupujeme si to kvůli zvuku.

Když jsem ještě hrál s pankáčema, měl hlavní kytarista 100W Laney lampovou mrchu. Ano, byla to levná věc, v zásadě to taky moc nehrálo, nicméně to vykazovalo klasický efekt lampových aparátů, tedy to, že hrají lépe tím, nahlas víc jsou čím.

Neznalé upozorňuji, že stowattový lampový aparát je schopen vyvolat letecký poplach, rozbít servis po babičce, sklidit úrodu jablek a zvláště nepříjemným způsobem vyhubit veškeré drobné zvířectvo do velikosti kočky v okruhu dvou kilometrů.

Pravdou je, že v takové situaci si užijete nekompromisní zvuk. Ale doma?

Když jsem uvažoval o basovém aparátu na cvičení, měl jsem podobný problém - malé aparáty nehrály. A když už něco začalo hrát, bylo to prostě strašně nahlas. Vyřešil jsem to Amplugem, přirozeně, ale dovedu si představit ten pocit mít na cvičení dospělej aparát. Jenže - kde bych tak asi musel cvičit? Doma rozhodně ne.

V zásadě jim ale závidím. Pro nás, troufnu si říct většinu muzikantů, je aparát kompromisem mezi kvalitou, cenou, zvukem, velikostí a hmostností. Pro nás, kteří disponujeme omezenými financemi, je někdy fuška vybrat něco, co by splňovalo všechny nároky alespoň dostatečně. Proto mi vlastně přijde úžasné koupit si aparát, který má ten dream tone, který jsem vždycky chtěl a po kterém celý život toužím, a nemuset se rozhodně starat o to, jestli je dostatečně výkonný na živé hraní, kdo se s tou krávou bude tahat, jestli se mi vejde do auta a jestli s ním někdo při převozu něco neprovede. Ne, vlastně je to perfektní důvod, proč si ho koupit na doma.

Because we can.