Přiznávám se bez mučení, že mě lidé nepřestávají překvapovat. A to zejména ti, které považuji za nadprůměrně inteligentní. Skoro by se z mých pozorování zdálo, že čím inteligentnější člověk je, tím snadněji uvěří nějakému nesmyslu, pokud ten podporuje dotyčného světonázor. Ale na tom vlastně není nic podivného.

Naposledy se mi to stalo při debatě o elektromobilech a hybridech. Narozdíl od většiny svých známých já osobně považuji elektromobily za perspektivní záležitost a moderní hybridy za natolik zdařilé, že už několik měsíců zkoumám, jak si nějaký pořídit. Nikomu to obvykle necpu, protože taková debata bývá předem odsouzena k hádce. Teď o tom ale občas někdo začne sám, v souvislosti s plánovanou státní dotací na nákupy "ekologických" vozidel.

Problém je právě v té ekologii. Zatímco běžně většina mých známých tvrdí, že na emise z vysoka kašle a "dieselgate" je nechává chladnými, protože co jako, v případě hybridů a elektromobilů je to najednou kruciální kritérium. Najednou se dozvídám, že po započtení všech nákladů jsou vlastně elektromobily daleko "špinavější" než běžný automobil - jako bych já snad byl nesvéprávný a byť na okamžik uvěřil nesmyslu o nulových emisích a nákladech.

Pravdou je, že pro můj způsob provozu by byl elektromobil s prodlouženým dojezdem (jako Opel Ampera) naprosto ideální. V čistě elektrickém provozu bych projezdil více jak 80% času a celá ta idea se mi prostě líbí. Jezdím většinou po městě a krátké trasy, jsem prostě cílová skupina. I proto se neshodnu s většinou - většina má prostě jiný způsob užívání auta.

Ale co ty emise? Teď jsem někde četl titulek, že Nizozemí bude prý stavět nové uhelné elektrárny, aby pokrylo poptávku po energii pro elektromobily - a spoustu posměšných reakcí, že to je tedy ekologie. K popukání, že?

Až na to, že ono to dává smysl. Protože elektromobil je závislý na energii, kterou si (byť třeba neekologicky) umíme vyrobit sami, ale běžný spalovací motor je poháněn palivem, kterého prostě dostatek nemáme a nedokážeme ho smysluplně nahradit z vlastních zdrojů.

A v dnešní době - vážně je to až takový nesmysl uvažovat tímto směrem?