Škoda, že jsou volby tajné. Tedy ne, že bych zpochybňoval princip, ale zajímala by mne jistá demografická data. Například těžko zjistíme, jestli byla facebooková mobilizace úspěšná.

V posledních týdnech se na zdi vyskytovaly samé pozvánky k volbám - pojďte volit, nenechte propadnout váš hlas, má to cenu, nevyserte se na to. První průzkumy dokonce předpovídaly rekordní volební účast, když po prvním dnu odvolila asi polovina registrovaných voličů. Nakonec se prognózy ani moc nemýlily, účast byla vskutku rekordní, tedy druhá nejnižší. A to otevírá prostor pro spekulace. Tedy:

Naplnily sociální sítě roli mobilizátorů, nebo naopak své uživatele odradily?

Víme, JAK volila mladá generace, víme, jak volil skoro každý. Jediné, co nevíme, je to, KOLIK lidí v které skupině volilo. Fáma o tvrdém jádru komunistické strany je naštěstí již snad definitivně vyvrácena (pouze připomínám, že důkazem je to, že KSČM má v každých volbách velmi podobné preference nezávisle na volební účasti, tedy že má zhruba stejně disciplinované voliče jako kterákoliv jiná neextrémistická strana), dnes na základě průzkumů víme, jakou mají jednotlivé strany podporu napříč věkovým spektrem, ale údaj o volební účasti stále chybí. Což je samozřejmě škoda.

Já bych se osobně přikláněl k názoru, že co se sociálních sítí týče, existuje ještě třetí varianta. A to, že jejich vliv na volební rozhodování je zcela zanedbatelný. Stejně jako v ostatních aspektech reálného života, kterých se dotýkají, je jejich reálný vliv přeceňován. Rozhodnutí jít/nejít k volbám je interní rozhodnutí každého občana, který samozřejmě podléhá tlaku okolí, ale vzhledem k tomu, že volby samotné jsou tajné, nakonec se o výsledku hlasování ostatních můžeme pouze dohadovat. Změnila by na tom něco pozvánka do skupiny "Pojďte volit!"?

Samotnou volební účast tak v naší vlasti pravděpodobně nejvíc ovlivňují meteorologové. Předpověď na volební víkend totiž zněla jasně - pátek a sobota hezky, v neděli se počasí zkazí. Jinými slovy - volte v pátek, ať si užijete hezkou sobotu! V neděli na vás čeká už jenom zima a déšť jako symbol povolební situace.