Vyprávějte!

Dědek Veselka měl motocykl. Starou předválečnou ČZ 175 Special. Nikdy na něm nejezdil, ale hodně o něm vyprávěl. Motocykl mu stál v předsíni hned za dveřmi tak, aby si ho každý všiml. Když jste přišli k Dědkovi domů, nemohli jste se nezeptat - a to přišla jeho chvíle. Dědek Veselka vyprávěl, jak se speciálem projeli celou Evropu. Byli až v Portu, představte si to. A co teprve jih, no považte, vypráví Dědek, a zasněně hladí svou čezetu. Přejezdy přes Alpy, ledovcová jezera, hodně jsme toho spolu viděli, viď? Dědek Veselka poplácá svůj motocykl po nádrži. Vám to nedá, pobídnete ho, vyprávějte, dědo. A děda vypráví.

Dědkovi Veselkovi je hodně přes osmdesát let. Když začala válka, bylo mu skoro patnáct. Motocykl patřil bratrovi, který narukoval a už se nikdy nevrátil. Dědek dělal poslíčka nebo pošťáka nebo bůh ví co. Rozvážel telegramy, milostné dopisy, rozkazy, úmrtní oznámení. Rozvážel všechno. Když to mělo adresu, Veselka to doručil. Jako ten pošťák z pohádky, takový on, Veselka, byl.

A co láska, dědo? Nemáte nějaký milostný příběh, zeptáte se jako všichni. Každého to zajímá, ve válce přece není o románky nouze, to se rozumí samo sebou. A to víte, zapýří se Dědek, jako mnich jsem nežil. Ale to všechno jen, než jsem potkal svou Elišku, dodá rychle. Pak už ne, nikdy!

A jak jste se seznámil se svou Eliškou, hoříte netrpělivostí. Všichni přece máme slabost pro červenou knihovnu, zbožňujeme šťastné konce a hlavně příběhy, které k nim vedou.

Se svou Eliškou jsem se seznámil v nemocnici, víte? Byl jsem jí tam doručit psaní. Bylo mi jednadvacet, ležela tam krásná a dívala se na mě takovýma velkýma očima, hned jsem se do ní zamiloval. Zůstal jsem u ní celou noc a věděl jsem, že je to ona, že my dva spolu strávíme zbytek života. Dopis jsem položil na stůl, ani se na něj nepodívala. Vzala mě za ruku a poprosila, abych si s ní povídal, ale potichu, ostatní kolem chtějí spát. Tak jsem se k ní naklonil a špitali jsme si celou noc, až do rána. Dědek se odmlčí, usměje se a podívá se někam za vás.

A co bylo dál, pane Veselko, řekněte nám to, dožadujete se pokračování, načapala vás sestra? Dostali jste se do maléru? Co bylo ráno?

Ráno Eliška zemřela, řekne Dědek.

Get the latest posts delivered right to your inbox.