Slovo "sociální" má v češtině dva významy - první z nich je "společenský", tedy využívající společenských vazeb; druhý význam je pravděpodobně odvozen od uživatelů sociální podpory a vyjadřuje k takto označenému despekt až pohrdání. Waze je s trochou nadsázky navigací sociální v obou významech. Je založená výhradně na spolupráci uživatelů a je zdarma.

Aby bylo jasno hned na začátku - Waze není a pravděpodobně ani nikdy nebude plnohodnotnou navigací v pravém slova smyslu. Spolehnout se pouze na ni v naprosto neznámém terénu bych nedoporučoval, ale jako orientační pomůcka může posloužit dobře. Její hlavní určení je totiž poskytovat informace o provozu v reálném čase a jako taková funguje nejlépe na vašich obvyklých trasách. Waze se proto vyplatí mít zapnuté kdykoliv jedete, nejen když potřebujete navigovat. Aplikace totiž na základě dat z vaší jízdy zpřesňuje a přizpůsobuje mapy. Mapuje například průjezdnost jednotlivých ulic v různých dnech a časech a na základě toho vám může doporučovat nejrychlejší cestu domů nebo do práce na základě toho, kdy vyrazíte. Je pravda, že pokud máte na výběr několik alternativ, můžete vypozorovat, že se v průběhu dne a týdne občas mění.

Pokud narazíte na problém, ať už je to kolona, nebezpečné místo nebo třeba policejní kontrola, máte možnost problém nahlásit ostatním. Na základě těchto informací se může měnit třeba i routování tras, ale důležité je, že se vám, pokud máte Waze zapnuté, zobrazují v reálném čase. Chytře je vyřešen detail, že pokud jedete, aktualizuje se pouze ikonka s jejich počtem, ale pokud zastavíte (například na semaforech), ukáží se vám okamžitě dopravní hlášení z okolí. Toto je ovšem bonus, který můžete a nemusíte používat, hlavní zdroj informací pro Waze servery jsou vaše jízdy.

Otázkou, která bude zajímat české uživatele asi nejvíc je samozřejmě to, jak Waze funguje u nás. Dobrou zprávou je to, že uživatelské rozhraní je kompletně přeloženo do češtiny a kupodivu většinou i poměrně inteligentně (což u podobných projektů rozhodně nebývá pravidlem). Další dobré zprávy budou už omezeny lokalitou uživatele. V Praze je blaze a s Waze se jezdí o trochu snáze. Mimo Mekku zmrdstva na Vltavě je už situace o poznání horší, nicméně to je holt úděl naší malé země. Výjimkou nejsou ani úplně bílá místa na mapách, kde chybí pouze nápis "Hic sunt leones."

Stejně jako každý komunistický komunitní projekt Waze stojí a padá s počtem aktivních uživatelů. Jejich počet v České republice stále stoupá a v Praze již občas pěkně cení zoubky a ukazuje, čeho všeho je schopen. I přes množství drobných i větších nedostatků, které Waze stále diskvalifikují mezi normálními navigacemi, je zřejmé, že tentokrát se autorům pravděpodobně povedla trefa když už ne do černého, tak alespoň do terče. Já sám pouštím Waze kdykoliv někam jedu a pokud to budete dělat taky, budete překvapeni tempem zlepšování a zpřesňování navigace. Za těch pár týdnů, co mám aplikaci nainstalovanou, udělala obrovský skok dopředu.

Waze je aplikace dostupná pro iPhone, Android i Windows Mobile. Vše potřebné najdete na oficiální stránce projektu www.waze.com, pro dotazy neváhejte použít československé fórum na adrese waze.com/forum. Sledovat novinky můžete i na Facebooku a Twitteru.