Jestli to chápu správně, tak dle médií se do "šedé zóny" uchylují amorální zloduši, kteří nechtějí platit daně. Nechci rozpitvávat, jestli samotný akt placení/neplacení daní má něco společného s morálkou, spíš se mi nezdá, že by ty důvody byly tak jednoduché. Ono totiž neplatit daně je poměrně složité, a pokud si to jenom letmo spočítám, únikem do šedé zóny bych si třeba já mnoho nepomohl. Ty daně, které platit prostě musím (DPH, spotřební daně, apod.) jsou úhrnem mnohem vyšší, než ty, kterým se mohu vyhnout. Pokud bych chtěl skutečně "ušetřit", pak bych se musel přesunout do zóny černé, tedy takové, kde se obchod děje s úplným vyloučením státu, což ovšem přináší radikálně jiné problémy.

Možná to samozřejmě celé špatně chápu.

Z různě posbíraných zkušeností se ale přikláním k názoru, že většina lidí pohybujících se v oné šedé ekonomice, tak dělá nejen kvůli příjmům, ale také kvůli pohodlí. Když si představím to pravidelné sezení s účetními nad doklady, dohledávání transakcí, papírování, papírování, papírování... Často si říkám, jestli nejsem sám proti sobě, když ty faktury vůbec vydávám (a většinou přijdu na to, že jsem).

Pointa je, že lidské chování je motivováno různě, (zdaleka) nejen ekonomicky. Pokud někdo uvažuje o úniku do šedé zóny, nebo třeba do jiné jurisdikce, peníze nemusí být jediný důvod.

Třeba nás to prostě už nebaví.