Asi všichni aktuálně řešíme situaci ohledně pandemie, zejména to, jak jsme opět best in Covid - tentokrát ale obráceně. Vláda se snaží kontrovat čím dál nesmyslnějšími opatřeními a zatímco v okolních zemích čísla začínají pomalu klesat, u nás to vypadá, že se naopak zcela vymykají kontrole. Aktuální opatření začínají být nepříjemná i jejich zavilým podporovatelům a tomu, že budou trvat tři týdny, nevěří už ani sama státní správa. To staví spoustu lidí do zajímavé situace, protože se chtě nechtě musí setkat s realitou. Problém je v tom, že současná situace, kdy se nákaza nekontrolovaně šíří přes čím dál drakoničtější opatření, má vlastně jenom tři vysvětlení:

  1. Opatření v lepším případě nefungují, v horším případě situaci zhoršují.
  2. Opatření by fungovala, ale lidé je nedodržují.
  3. Čísla jsou špatně.

Bod 3 je nesmysl, nad tím nikdo neuvažuje, protože to by postavilo na hlavu úplně všechno, co se za poslední rok stalo. Čísla se stala novým náboženstvím, předmětem víry - na ně se nesahá.

Bod 2 je oficiální stranická linie, která ovšem tvrdě naráží na realitu. Lidé u nás opatření dodržují velmi pečlivě a hlídají se sami navzájem. V okolních zemích je situace trochu jiná, mimo velká města je občanská disciplína velmi slabá. A přece jsou na tom lépe než my.

Bod 1 je nemyslitelný, protože by to znamenalo, že jsme se mýlili. A co víc, že jsme trváním na svém omylu aktivně přispívali ke zhoršování situace. Přiznat něco takového je těžké i v obyčejnějších případech.

Současná situace je prostě slušný mindfuck. Zkušenosti praví, že většina lidí v situaci, kdy zjistí rozpor mezi svým přesvědčením a realitou, začne ohýbat realitu. Nepochybně to tak bude i v tomto případě.

Ale co, třeba se pletu já.

P.S.: Je jasné, že ta tři vysvětlení zmiňovaná výše nejsou buď/nebo, ale platí všechna tři zároveň. Některá opatření nefungují, jiná situaci zhoršují, a ta, která by fungovat mohla, lidé nedodržují, protože nevědí, která to jsou. A do toho všeho je minimálně část těch čísel (stejně jako v každé státní statistice) doslova vycucaná z prstu a nejde nijak rozumně ověřit. Takže celkově je to mnohem větší mindfuck, než jak to na první pohled vypadá. Kdyby ale ta fascinace vědou byla opravdová, pak by lidé byli smířeni s tím, že pochybovat je nejen vhodné, ale nutné. A že mýlit se je zcela běžné a je potřeba s tím v rozhodování počítat. Ale my jsme vědu povýšili na další náboženství, a tím se z ní vytratilo právě to, co dělá vědu vědou.